Главная > Все новости > Активисты района > Як контролювати свою вагу та розрахувати індекс маси тіла

Як контролювати свою вагу та розрахувати індекс маси тіла

4 березня — Всесвітній день боротьби з ожирінням. Надмірна вага й ожиріння — результат формування аномальних або надмірних жирових відкладень, які можуть завдавати шкоди здоров’ю.

Це глобальна й комплексна проблема громадського здоров’я, яка може призводити до скорочення тривалості життя і є фактором ризику низки хронічних захворювань, включно із серцево-судинними, діабетом 2 типу, щонайменше 12 видів раку, захворювань печінки й органів дихання, а також може впливати на психічне здоров’я. До того ж надмірна вага може погіршити перебіг COVID-19.

У світі від наслідків надмірної ваги й ожиріння помирає більше людей, ніж від аномально низької маси тіла. А кількість людей з ожирінням перевищує кількість людей із низькою масою тіла.

Дані Дослідження STEPS: поширеність факторів ризику неінфекційних захворювань в Україні у 2019 році виявили, що лише дві п’ятих (39,6%) населення в Україні мали нормальну вагу, а майже три п’ятих (59,1%) мали надмірну й ожиріння. Як показники зайвої ваги, так і ожиріння різко збільшувалися з віком, серед жінок ожиріння було більш поширеним.

Для діагностики надмірної ваги й ожиріння у дорослих достатньо розрахувати індекс маси тіла (ІМТ). Він є оптимальним показником для оцінки розмірів тіла (ваги та зросту) та ризиків для здоров’я.

https://phc.org.ua/news/yak-kontrolyuvati-svoyu-vagu-ta-rozrakhuvati-indeks-masi-tilahttps://u013307.stepform.io/6T0VNw6?params={%22id%22:%226T0VNw6%22,%22rnd%22:523716465}#https%3A%2F%2Fphc.org.ua%2Fnews%2Fyak-kontrolyuvati-svoyu-vagu-ta-rozrakhuvati-indeks-masi-tila

Для дітей та підлітків, які продовжують рости, неможливо визначити сталі показники ІМТ, що відповідають нормі для всіх вікових і статевих груп. Тому використовуються спеціальні таблиці, у яких зазначено нормальні межі для кожного віку. Медичні працівники мають оцінювати ІМТ дітей та підлітків під час оглядів відповідно до таких таблиць.

Окружність талії — другий важливий об’єктивний показник, який доповнює ІМТ і також відображає ризик виникнення небезпечних захворювань.

Ступінь ризикуОкружність талії, см

Підвищений
Жінки
≥ 80
Чоловіки
≥ 94
Високий≥ 88≥ 102

Які причини ожиріння й надмірної ваги

Основна причина ожиріння й надмірної ваги — енергетичний дисбаланс, при якому калорійність раціону перевищує енергетичні потреби організму.

У всьому світі відзначаються такі тенденції:

  • зростання споживання продуктів із високою енергетичною щільністю і високим вмістом жирів;
  • зниження фізичної активності через сидячий спосіб багатьох видів діяльності, зміни в способах пересування і зростаючу урбанізацію.

Як нормалізувати та контролювати свою вагу

Надмірну вагу й ожиріння, так само як і пов’язані з ними неінфекційні захворювання, значною мірою можна попередити завдяки здоровому способу життя:

  • Зменшіть споживання калорій та контролюйте порції: відстежуйте кількість споживаної їжі та її калорійність, намагайтеся замінити калорійну їжу овочами та несолодкими фруктами, дотримуйтесь здорового харчування;
  • Будьте активними: ведіть щоденник фізичної активності, щоби розуміти, чи достатньо ви рухаєтесь щодня;
  • Дізнайтеся свій індекс маси тіла. Це може допомогти вам зрозуміти, чи здорова у вас вага і чи потрібно вам схуднути.
  • Зверніться по допомогу: якщо вам не вдається самостійно схуднути, поговоріть зі своїм лікарем.