Главная > Всі новини > Будівництва Святошина > На поліпшення житлових умов: підлеглим Непопа “підкинули” 2 млрд гривень з бюджету Києва

На поліпшення житлових умов: підлеглим Непопа “підкинули” 2 млрд гривень з бюджету Києва

Київрада вирішила збільшити розмір статутного капіталу КП “Фінансова компанія (ФК) “Житло-інвест” на 2 млрд гривень (до 2,64 млрд) за рахунок коштів бюджету Києва. Наразі достеменно невідомо, яким чином вказане підприємство буде використовувати це фінансування. На папері передбачається, що це дозволить йому “реалізовувати певні статутні завдання та виконувати заходи Міської цільової програми забезпечення житлом громадян”. В рамках цієї програми, зокрема, заплановано будувати або закуповувати квартири для дітей-сиріт, допомагати молоді у придбанні житла тощо. 

8 вересня 2022 року Київрада підтримала проєкт рішення “Про збільшення розміру статутного капіталу КП “ФК “Житло-інвест” (№08/231-1230/ПР від 5 вересня 2022 року).

Суб’єктами подачі цього документу виступили заступник голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) Вячеслав Непоп і Департамент будівництва і житлового забезпечення КМДА. У сесійній залі за проєкт рішення проголосував лише 61 депутат. 

Таким чином, міська влада збільшила статутний капітал КП “ФК “Житло-інвест” на 2 млрд гривень – до 2,64 млрд гривень. Грошові кошти на це будуть виділені зі столичного бюджету. 

“Збільшення статутного капіталу необхідне для реалізації статутних завдань КП “ФК “Житло-Інвест”, а також для участі у реалізації деяких заходів, визначених Міською цільовою програмою забезпечення житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов, на 2022-2024 роки”, – вказано у затвердженому Київрадою проєкті рішення.

8 вересня, безпосередньо перед пленарним засіданням, даний документ було підтримано комісією столичної міськради з питань бюджету і соціально-економічного розвитку з важливою правкою – КП “ФК “Житло-Інвест” зможе освоювати ці 2 млрд гривень лише за умови погодження зі вказаною комісією. Чи було підтримано цю правку в сесійній залі, точно стане відомо, коли затверджений проєкт рішення буде підписано міським головою Віталієм Кличком та опубліковано на сайті столичної міськради.

Зазначимо, що міська цільова програма забезпечення житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов, на 2022-2024 роки була затверджена рішенням Київради №4889/4930 від 14 липня 2022 року. Відповідальним виконавцем та головним розпорядником бюджетних коштів із реалізації заходів програми було визначено Департамент будівництва і житлового забезпечення КМДА. 

Читайте: Київрада затвердили міську цільову програму щодо забезпечення громадян житлом

На виконання даної програми протягом трьох років столична влада запланувала витратити 3,34 млрд гривень. З них 1,2 млрд гривень – кошти міського бюджету Києва, 113,7 млн гривень – кошти державного бюджету України, 1,9 млрд гривень – інші джерела фінансування, у тому числі кошти населення (511,8 млн гривень) та кошти іпотечних житлових кредитів (1,47 млрд гривень). Можна припустити, що більшу частину виділених для наповнення статутного капіталу коштів із міського бюджету КП “ФК “Житло-Інвест” витратить не на заходи із забезпечення житлом тих, хто має на це право. Адже до виконання заходів цієї програми буде залучено й інші КП, підпорядковані згаданому департаменту.

В рамках вказаної програми столична влада планує виконати ряд заходів, направлених на вирішення питання забезпечення житлом деяких категорій громадян, які перебувають на квартирному обліку. Мова йде про повне або часткове фінансування будівництва, або придбання квартир за рахунок коштів столичного і державного бюджетів (у випадку часткового фінансування певний відсоток витрат компенсується у тому числі за рахунок самих громадян). 

Зокрема, зі столичного бюджету впродовж трьох років планується виділити 290,9 млн гривень на будівництво або закупівлю 156 квартир для громадян, які потребують поліпшення житлових умов і мають право на його отримання (у тому числі дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування); 113,1 млн гривень – на часткове фінансування будівництва або закупівлі 153 квартир (наприклад, за схемою – “30% вартості квартири оплачується зі столичного бюджету, решта – із кишень громадян”) тощо. Серед іншого, міська влада також запланувала виділити із бюджету Києва 36,1 млн гривень на часткове фінансування закупівлі або будівництва 900 квартир для молодих громадян (до 35 років) – мова йде компенсацію за рахунок коштів міської казни вартості користування іпотечними довгостроковими кредитами (до 20 років) на придбання житла. 

Столична влада явно не справляється із забезпеченням житлом тих, кого за законом вона має ним забезпечувати. Наприклад, за даними звіту про виконання у 2021 році Стратегії розвитку Києва до 2025 року, в минулому році середній термін перебування на квартирному обліку соціально незахищеними громадянами (на момент отримання ними житла) становив 12 років. Це дуже високий показник – на момент затвердження вказаної Стратегії столична влада прогнозувала, що він буде дорівнювати 5 рокам. При цьому, у звіті чиновники уточнили, що лише 0,2% пільговиків, які перебувають на квартирному обліку, у минулому році були забезпечені житлом, або їм було поліпшено житлові умови (прогноз – 5%). Аргументація таких цифр звична – виконавцям відповідних заходів не вистачає фінансування із міського бюджету Києва.

Нагадаємо, раніше КП “ФК “Житло-Інвест” неодноразово фігурувало в скандалах за фактами фінансових порушень. Наприклад, у 2015 році Департамент внутрішнього фінансового контролю і аудиту КМДА встановив, що дане підприємство протягом 2012-2014 років неефективно використало кошти на загальну суму майже 279,9 млн. грн. Через це КП “ФК “Житло-Інвест” не отримано доходів орієнтовно на суму 126,5 млн гривень, а бюджет Києва недоотримав частину чистого прибутку орієнтовно в розмірі 63,3 млн гривень. Причиною цього аудитори КМДА назвали у тому числі невиважені управлінські рішення.

КП “ФК “Житло-Інвест” було створено Київрадою в 2003 році. Це підприємство займається наданням фінансових послуг із залучення коштів інвесторів у фінансування будівництва об’єктів нерухомості. Із квітня 2015 року КП “ФК “Житло-Інвест” очолює Віктор Погребной

Дане КП знаходиться у підпорядкуванні Департаменту будівництва і житлового забезпечення КМДА, який 2 липня 2021 року очолює Борис Работнік. Діяльність цього департаменту з 2018 року контролює згаданий вище заступник голови КМДА Вячеслав Непоп. Останній відомий як екс-директор КП “Житлоінвестбуд-УКБ” (з 2002 по 2018 рік) і депутат IV, V, VII, VIII скликань та чинного IX скликання Київради (на останніх виборах пройшов від партії мера Києва Віталія Кличка “УДАР”).

Читайте: Нацполиция заинтересовалась, как Непоп и Комарницкий строили жилье для работников “Киевского метрополитена”